„Szkoła pamięta”

” Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań” – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji. 

Minister edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich.  

” Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności” – podkreślił szef MEN. 

W piątek 25.10.2019 nasze przedszkolaki w ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła pamięta” odwiedziły Pomnik Pamięci Narodowej 1939 – 1944.

Dzieci uczciły minutą ciszy pamięć poległych oraz zapaliły znicze.

Miejsce Pamięci Narodowej Pomnik 1939-1944 znajduje się w Borzęcinie Dużym u zbiegu ulic Warszawskiej i Spacerowej.

Odsłonięty w październiku 2009 upamiętnia żołnierzy Wojska Polskiego oraz mieszkańców Borzęcina Dużego i okolicznych miejscowości, którzy zostali zamordowani podczas II wojny światowej.