17 listopada w Borzęcinie odbyła się jubileuszowa, bo dziesiąta edycja Turnieju Szachowego    o Puchar Starosty Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

 

         Kolejny raz przekonaliśmy się, że warto! Warto organizować turniej pozornie zapomnianego sportu, jakim są szachy. Borzęcińska podstawówka kolejny raz tętniła życiem w niedzielę, bo tego dnia przy szachownicach stanęło aż siedemdziesięciu pięciu zawodników.  Okazało się, że szachy to gra ponadczasowa i łącząca pokolenia. Gościliśmy całe rodziny zawodników, co pozwoliło na spokojną rozmowę na temat wyższości tej formy rozrywki intelektualnej nad współczesnymi rozgrywkami w wirtualnej rzeczywistości.

       To gra dla całych rodzin, to gra, przy której się rozmawia, to gra, w której dziadek może zmierzyć się z wnukiem i uczyć go logicznego myślenia, planowania i obmyślania strategii. Jednym słowem – nikt nie wymyślił dotychczas lepszej gry. Takie zdania padały podczas rozmów przy stolikach z szachami.

         Turniej w Borzęcinie ma formułę otwartą, co oznacza, że grają ze sobą dzieci, młodzież i osoby dorosłe. Specyfika tego turnieju, życzliwość i otwartość uczestników oraz miejsce, w którym się odbywa zapewniają zawsze przyjazną atmosferę, co przekłada się na satysfakcję zarówno młodych zawodników, jak i tych, którzy przy szachownicy zasiadają od wielu, wielu lat.

       Turniej został rozegrany systemem szwajcarskim na dystansie 9  rund oraz w dwóch grupach turniejowych:  Juniorzy do lat 16 oraz Grupa Open.

Nagrody i puchary w kategorii Junior do lat 16 otrzymali:

  1. Jagoda Dzierzgowska,
  2. Mateusz Motyl,
  3. Kacper Jaczyński.

Nagrody i puchary w kategorii Open otrzymali:

  1. Zoran Jakovijev,
  2. Bartłomiej Chmielewski,
  3. Patryk Michałowski.

           Dodatkowo przyznano nagrody specjalne dla najlepszej zawodniczki i najlepszego zawodnika ze  Szkoły Podstawowej z Borzęcinie Dużym:

  1. Wojciech Zalewski,
  2. Pola Tomaszewska

 

            oraz dla najmłodszego zawodnika, czyli dla  Piotrusia Przybylińskiego

            i najstarszego gracza – Pana  Stanisława Magierowskiego

Wszyscy zawodnicy dostali dyplomy i słodkie upominki za udział w turnieju.

            Impreza została objęta Patronatem honorowym Wójta Gminy Stare Babice, który otworzył Turniej i, jak wszyscy uczestnicy, dostrzegł wyższość tej formy rozrywki nad innymi, gdyż został, by przyjrzeć się zmaganiom uczestników. Wszyscy zawodnicy zostali poczęstowani kanapkami, sokami i owocami, które zostały ufundowane przez Gminę Stare Babice. Owoce dostarczyła firma Bukat. O właściwy poziom cukru przy intelektualnym wysiłku zadbało Stowarzyszenie Kotwica, które  przygotowało dla nas pyszne pączki.

            Organizatorzy dziękują uczestnikom i zapraszają za rok.

 

       Jolanta Krasnodębska

 

  Link do galerii zdjęć z turnieju:

      https://photos.app.goo.gl/umusMiGcEwPMmsc77