Rok 2018 to szczególny rok dla nas wszystkich. Cała Polska uroczyście świętuje Jubileusz Stulecia Odzyskania Niepodległości.

       My oczywiście włączyliśmy się w ogólnopolskie obchody. Inauguracją cyklu „Historia nieobojętna” było umieszczenie na szkolnym ogrodzeniu, ufundowanej przez Radę Rodziców, wystawy  „Ojcowie Niepodległości”, która  prezentuje liderów walki o wolną Polskę w 1918 r.: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

       Kolejna wystawa pojawiła się w szkole w dniu Święta Szkoły. Przedstawia ona dzieje powstałej w okresie dwudziestolecia międzywojennego Radiostacji Telegraficznej – Babice Boernerowo. Na 10 planszach nawiązujących do dziesięciu masztów stacji transatlantyckiej, wykorzystując zdjęcia, hasła i krótkie informacje, odtworzono historię powstania i funkcjonowania radiostacji, która była wówczas dumą i chlubą Polski, bo była największą na świecie instalacją tego typu.  Wystawę uzupełniła makieta radiostacji. Dzięki niej wszyscy możemy zobaczyć, gdzie umieszczone były maszty i wyobrazić sobie, jak wyglądała. Serdeczne podziękowania za opracowanie i realizację wystawy i makiety składamy w tym miejscu Państwu Monice i Sebastianowi Zalewskim, naszemu uczniowi – Tadeuszowi Berkowskiemu oraz członkom Stowarzyszenia Park Kulturowy Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, a także Wójtowi Gminy Stare Babice, który objął wystawę patronatem.

       Święto Szkoły Podstawowej w Borzęcinie Dużym łączy się zawsze ze świętem pierwszaków i ich rodziców. Ci pierwsi przyjmowani są w poczet uczniów, a ci drudzy w poczet Rodziców Uczniów. Trudno powiedzieć, kto bardziej przeżył ten trudny dzień, ale wszystko świetnie się udało.

       Publiczność tegorocznego spektaklu z okazji Święta Szkoły oraz z okazji Jubileuszu Stulecia Odzyskania Niepodległości miała okazję „gościć na dziewięćdziesiątych urodzinach” jednego z mieszkańców naszej gminy, którego wspomnienia posłużyły do napisania scenariusza tego spotkania. Uczniowie przedstawili historię Pana Edwarda Pająka, ale w ten sposób opowiedzieli historię całego pokolenia, którego życie łączy się z trudną historią naszego kraju i przypomnieli wszystkim, że nie było to 100 lat niepodległości. Uświadomili nam ogromne szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło w kraju nad Wisłą, co niezapomnianym wykonaniem piosenki podkreśliła  Urszula Janota – Bzowska.

       Obchody jubileuszu zakończyliśmy w ubiegły piątek koncertem pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów poszczególnych klas. Spotkanie rozpoczęliśmy dokładnie o godzinie 11:11 chóralnym odśpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Koncert zakończył się rozdaniem uczniom kartek, które mogą wysłać najbliższym, by podzielić się radością z odzyskania niepodległości.

       Dyrekcja Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Borzęcinie Dużym składa serdeczne podziękowania nauczycielom, pracownikom administracji, uczniom i ich rodzicom za to, że mogliśmy godnie uczcić tak ważną dla Polaków rocznicę.

 

Link do zdjęć z uroczystości szkolno-patriotycznych w Borzęcinie:

https://photos.app.goo.gl/5DNbm9sGVMkMqLi78

 

This slideshow requires JavaScript.