Wiedeń

 

 

        W dniach 22.03-25.03 dzieci z naszej szkoły przebywały na wycieczce w Wiedniu. Uczniowie podziwiali Operę Wiedeńską, Ratusz i Parlament. Byli również w najpiękniejszej  w Europie  bibliotece, która  mieści  się w Hofburgu – zimowej rezydencji cesarzy.  Dzieci zwiedzały katedrę św. Szczepana, a w Palmiarni oglądały wielobarwne motyle z różnych stron świata.  Uczniowie byli również na najstarszym placu Wiednia Hoher Markt, gdzie mogli zobaczyć sławny Zegar Figuralny. O pełnych godzinach pojawia się nad nim jedna z figur symbolizujących najważniejsze wiedeńskie osobistości. W programie wycieczki nie mogło zabraknąć Hundertwasserhausbajkowego domu  zaprojektowanego przez austriackiego  malarza Hundertwassera. Młodzi podróżnicy podziwiali również letnią rezydencję cesarzy – Schönbrunn. Zaopatrzeni w audioprzewodniki mogli samodzielnie zwiedzać piękne wnętrza pałacu. W ogrodzie przylegającym do rezydencji  uczniowie gubili się w labiryncie, po którym przechadzała się kiedyś rodzina cesarska. W pałacowej powozowni dzieci oglądały pozłacane karoce i automobil przedostatniego  cesarza Austrii – Franciszka Józefa. Ciekawym miejscem okazało się Muzeum Historii Naturalnej. Uczniowie zobaczyli tam min. alozaura – dinozaura, który wygląda jak żywy (porusza się i przeraźliwie ryczy) oraz deszcz meteorytów zainscenizowany w technologii 3D.

           Najważniejszym miejscem dla wszystkich uczestników wycieczki było Wzgórze Kahlenberg. To miejsce z którego ruszyło natarcie wojsk króla Jana III Sobieskiego w odsieczy wiedeńskiej.  Uczniowie zwiedzali tam kościół św. Józefa, w którym polski ksiądz opowiadał dzieciom o wydarzeniach z roku 1683 oraz podziwiali panoramę miasta.

        Jak to na każdej wycieczce bywa, jest strawa dla duszy, jest również dla ciała. Prawdziwym hitem okazała się kultowa kanapkarnia Trześniewskiego, gdzie dzieci zakupiły maleńkie kanapeczki z pysznymi pastami. Była również możliwość wizyty w wiedeńskiej kawiarni. Większość dzieci wybrała tort Mozarta. Uczniowie bardzo lubili zakupy w sklepie spożywczym  Billa (niestety zamykany już o godzinie 20.00) i oczywiście w sklepach  z pamiątkami, w których kompletnie tracili poczucie czasu.

      

        Zachęcone bardzo udanym wyjazdem planujemy już następną zagraniczną wyprawę!

                                                 Iwona Jaźwińska, Katarzyna Sowińska, Ewa Wójcik-Grążka

 

This slideshow requires JavaScript.