W dniu 5 maja 2019 r. gościem naszej szkoły był prof. Andrzej Wysmołek wykładowca Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.  Zaprezentował uczniom klas siódmych i ósmych wykład oraz pokaz w formie prezentacji multimedialnych z wykorzystaniem prostych doświadczeń, zatytułowany: Prawo Archimedesa wokół nas”.

   Podczas spotkania uczniowie mogli dowiedzieć się, że prawa fizyczne odkryte w okresie starożytności nie straciły swojej wartości, zwłaszcza prawo Archimedesa.  Wchodząc do basenu z wodą, jeziora, czy rzeki, każdy z nas łatwo stwierdzi, że działa na niego siła wyporu skierowana przeciwnie do siły ciężkości, dzięki której możemy pływać, nie opadając od razu na dno. To dzięki niej możemy pływać na statkach i łódkach po wodzie. Co trzeba wiedzieć konstruując łódkę czy statek? Trzeba wiedzieć, że wartość siły wyporu jest równa ciężarowi cieczy wypartej przez zanurzony w niej obiekt. Pokazano to uczniom na wykładzie przy użyciu prostych przyrządów.

   Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że siła wyporu działa również na nas w powietrzu? Pewnie większość z Was odpowie, że oczywiście tak – przecież dlatego balony unoszą się do góry i to zarówno te napompowane helem, jak i te na gorące powietrze. Wykonano doświadczenia, które to potwierdzały. Dużo śmiechu wywołała na sali zmiana w głosie, gdy niektórzy uczniowie pobierali do ust hel i potem próbowali wypowiedzieć słowami swoje kwestie. Uczniowie przekonali się ponadto, że gdy ciecz zostaje umieszczona w warunkach nieważkości, to siła wyporu znika!

  Podczas zajęć zastanawiano się, dlaczego podczas słonecznego dnia chłodna bryza wieje od morza, a wieczorem kierunek wiatru się zmienia. To tylko niektóre z zagadnień związane  z prawem Archimedesa, które poruszono na zajęciach w szkole.

     Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zajrzyj na  Wydział Fizyki UW, ul. Pasteura 5, sala 0.03   w sobotę 25 maja 2019 r. o godz. 10.00 na wykład pt.  „Elektryczność wokół nas”.

 

Agnieszka Wróblewska