Razem z panią prezydentową oglądaliśmy występ Mazowsza!

 

 

        Najpierw jednak zwiedziliśmy siedzibę Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” – dworek w Karolinie. Zapoznaliśmy się z historią zespołu i obejrzeliśmy ekspozycję pamiątek przywiezionych przez Mazowsze z tysięcy podróży koncertowych.  A potem poszliśmy do „Matecznika Mazowsze”, znajdującego się nieopodal dworu, na koncert Ambasadora  Polskiej Kultury. Tam czekała na nas niespodzianka. Do Karolina zawitała bowiem pani prezydentowa Agata Kornhauser – Duda i zasiadła wśród nas na widowni. Razem z nią oglądaliśmy przepiękny koncert edukacyjny zatytułowany ”Piękna nasza Polska cała”. To wspaniale widowisko łączące taniec, śpiew i muzykę dostarczyło nam niesamowitych wrażeń. Konferansjerka w barwnym stroju łowickim zaprosiła nas na wspólną wędrówkę po Polsce. Rozśpiewaną i roztańczoną wędrówkę! Ruszyliśmy z Wilanowa, odwiedziliśmy Kurpie, Kaszuby, Kujawy, Wielkopolskę,  Śląsk, Podhale i Lublin. Poznaliśmy stroje regionalne,  wysłuchaliśmy pieśni, piosenek i przyśpiewek, obejrzeliśmy  tańce lubelskie, szamotulskie, zabawy pasterskie z Jurgowa…  Żywa muzyka,   barwny obraz wirujących tancerzy, zabawne dźwięki  burczybasu i diabelskich skrzypiec, świst batów furmańskich zapierały dech w piersiach.  17 października spędzony w Karolinie na długo zostanie w naszej pamięci.

        „Mazowsze” to polski folklor, który zdobył uznanie na największych światowych scenach.  Na dorobek artystyczny zespołu składają się opracowania 42. regionów, ponad 140 ludowych piosenek zagranicznych, utwory F. Chopina i St. Moniuszki, pieśni religijne i patriotyczne.

       „Mazowsze” to ponad 6 tysięcy koncertów dla blisko 18 mln widzów.  To 23 mln przejechanych kilometrów, 228 zagranicznych tras koncertowych i 183 odwiedzone miejsca w Polsce.

        To 100 artystów, 8 ton bagażu, 1500 kostiumów i ponad 60 lat doświadczenia.

 

This slideshow requires JavaScript.

 

Małgorzata Kozłowska